תיווך עסקים הערך העיקרי של מתווך עסקי אשר משמש לשם תיווך עסקים הוא לשמש כחיץ בין הקונה למוכר. מתווך יכול לומר דברים מסוימים לקונה ודברים מסוימים למוכר ועדיין לפתוח ולפתח דיון ומו"מ פורה. המתווך יכול לומר לבעלים שהמחיר גבוה מדי, להעביר מה צריך לעשות כדי לבצע את העסקה – בגלוי ובפתיחות רבה – ולדון כיצד ניתן לפשר על ההבדלים בצורה יעילה.

תיווך עסקים בין מוכרים לקונים

אם אתם מעוניינים לקנות עסק קיים, תוכלו לחפש חברה של תיווך עסקים אשר תוכל לסייע לכם למצוא עסקים למכירה שמתאימים לפרמטרים שלכם, כולל מיקום, ענף וגודל. עלותו של תיווך זה עלול להסתכם בדרך כלל בעמלה של 5 עד 10 אחוזים ממחיר הרכישה, אך הסיוע שהמתווכים יכולים להציע, במיוחד עבור קונים שזו להם הפעם הראשונה, לעתים קרובות שווה את העלות.

כאשר מדובר על עסק קטן, לעתים קרובות הוא אחד הנכסים הגדולים ביותר שיש לבעל העסק, כזה שהוא השקיע זמן וכסף רב בבנייתו. מתווך מנוסה יידע לתמחר את העסק ואף לתת ערך נוסף הן ליזם והן לקונה.

תיווך עסקים בין קונים למוכרים

כאשר אתם מעוניינים למכור את העסק שלכם, מציאת הקונה המתאים יכולה לגזול זמן רב ועלולה להרתיע אתכם אם תנסו לעשות זאת בעצמכם. מתווך עסקי ותיק יכול לקרוא את השוק, הוא יידע מי קונה מה ולמי יש משאבים, ויכול להיות מקושר לקונים רציניים עם משאבים כספיים מספיקים המתאימים לנהל עסק כמו שלכם. מתווכים עסקיים יעשו זאת בדיסקרטיות מובטחת, כך שלקוחותיכם, הצוות והספקים יגלו זאת רק במועד ובזמן שיהיה נוח לכם. מתווך עסקי יוכל לפתור את כל אותן בעיות מנהליות ולוגיסטיות הקשורות לחוזים והסכמים מעין אלו, לשביעות רצון הלקוחות.

כך שתהליך תיווך עסקים הינו חיוני ומשמעותי לשני הצדדים, בין אם אתם בצד הקונה ובין אם אתם בצד המוכר. אנו באחד על אחד מנוסים בתחום זה ויודעים להתאים את העיסקה בדיוק לשביעות רצון הלקוחות. אנו משקיעים בכך אנרגיה רבה, להקשיב, ללמוד ולחקור את דרישותיכם כלקוחותינו ואת הלך הרוח של השוק הרלבנטי, לרבות אנשי מפתח בתחום.  

הגעתם להחלטה שאתם מוכרים את העסק שלכם? ללא ספק מדובר בתהליך לא פשוט ואפילו מאתגר. העסק הוא במידה רבה מפעל חייו של אדם, מקום בו הוא השקיע את מיטב זמנו, כספו ומרצו, ולכן שלב ההיפרדות ממנו יכול להיות די מורכב רגשית. כשאנו אומרים עסק, אין הכוונה היא בהכרח למקום פיזי כמו חנות, אלא גם איש בעל עיסוק מסוים (אינסטלטור, חשמלאי וכו') הוא בעל עסק, והקושי ב"למכור" את העסק שלו יהיה נוכח באותה המידה.

לצד המורכבויות, יש להבין כיצד מביאים את העסק למצב יציב, כך שיהיו קונים פוטנציאליים שמוכנים להשקיע בו כסף. כדי לעשות את זה על הצד הטוב ביותר, מומלץ להיעזר בשירותי תיווך עסקים של חברות מקצועיות כמו "אחד על אחד".

מה היתרון בשירותי תיווך עסקים?

כפי שכבר נאמר, תחום העסקים למכירה עשוי להיות מורכב למדי, הן בזירת השוק עצמו והן עבור בעל העסק היוצא. כדי שהתהליך יעבור בצורה חלקה, מומלץ לשריין ליווי של מומחה לתיווך עסקים, אשר יהיה מעורב בתהליך המכירה כולו. ישנן מספר יתרונות לקבלת סיוע ממתווך עסקי:

  1. גורם אובייקטיבי – המתווך שמסייע בתהליך המכירה הוא גורם אובייקטיבי, אין לו כל זיקה רגשית לעסק, ולכן קל לו הרבה יותר להוביל מהלכים בצורה שכלתנית וחכמה, שתביא תוצאות מיטביות ומשתלמות.
  2. הגדלת סיכויי הצלחת המכירה – בואו נצא מנקודת הנחה שלאיש תיווך עסקים יש ניסיון בתחום, מה שמגדיל את סיכויי ההצלחה של מכירת העסק. הוא יידע כיצד לנהל משא ומתן נכון ואילו מסמכים חשוב להציג במעמד סגירת העסקה.
  3. חוסך התעסקות של בעל העסק – בעלי עסקים יוצאים לא בהכרח פנויים להתעסק בכל תהליך המכירה, וכאשר מביאים אדם מעולם התיווך העסקי הוא יכול לנהל זאת במקומם.

התנהלות בתהליך תיווך עסקים

איש תיווך עסקים נועד לחסוך את הזמן והמאמץ שלכם. התהליך כולו מתנהל תוך שמירה על סודיות, סינון קונים ועזרה בהשגת מימון אם יש צורך. רק לאחר שהמתווך מוצא קונה ודאי שמעוניין בקניית העסק וחותם באותו מעמד על העסקה, משלמים לו עמלת תיווך.