במציאות הכלכלית של ישראל 2021, למדנו שעסקים הם דבר דינמי, שיכול להוות מנוע צמיחה לאחד ואילו מקור לחוסר ודאות קיומי לאחר. אך בתוך מערכת השיקולים הזו, החלום להקים עסק עצמאי ולהעלות את רמת החיים עודנו קיים ובהתאם, השוק מציע מכירת עסקים פעילים שנראים ונשמעים כמו הזדמנות חד פעמית שחבל לפספס. ואכן, קניית עסקים עשויה לשנות גורלות לטוב ולרע.

מסיבה זו בדיוק, על כל אדם אשר מתעניין בקניית עסק, לבצע מחקר מעמיק טרום הקנייה ולבחון מגוון רחב של עסקים לקניה לפני שיגיע להחלטה שעשויה לשנות את חייו מן הקצה לקצה ולכן, אלו שישכילו להיעזר בגורם מתווך מקצועי לאיתור הזדמנויות עסקיות, יקטינו משמעותית את הסיכונים הכרוכים בקניית עסק.

היתרונות של עסק פעיל הרוצה למכור הם ברורים וגלויים – יש לו מחזור המכירות, אפשר לבדוק את עלויות כוח האדם וההוצאות הקבועות שקופות, כך שאפשר לדעת מראש האם הרכישה רווחית, להבין כיצד פועל העסק ומיהם לקוחותיו.

כאשר אדם מגיע אלינו ומתעניין במכירת עסק, ראשית כל ננסה להבין את סיבת המכירה: מה היתרונות והחסרונות של העסק, מה היציבות והיעילות שלו, האם צריך ואפשר לשפר אותו לפני המכירה, מה קרה לעסק ולענף בשנים האחרונות, מי המתחרים של העסק הזה? בנוסף, נבדוק את שלושת המחזורים האחרונים של העסק – הוצאות והכנסות, ניתוח דוחות כספיים והסקת מסקנות. רק לאחר מכן נעריך את השווי הכספי של העסק כאשר תמיד נפריד בין הרווח של העסק לבין משכורת הבעלים (טעות נפוצה).

כדאיות למכירת העסק

לבסוף, נבצע הערכה הכוללת את כלל הפרמטריים. בשקלול שאנו מבצעים, נתייחס לא רק למצב העסק בהווה, אלא גם לתרחישים עתידיים אשר עלולים להשפיע על יציבותו; למשל, האם העסק פרח או קרס בזמן הקורונה, בזמן מבצעים צבאיים ומלחמות, האם העסק חי גם בזירה הדיגיטלית או רק במרחב הפיזי? לאור כל זאת ועוד נדע לבצע הערכה אמינה ומדויקת עבור עסקים לקנייה וכן עבור כדאיות למכירת העסק.

קניה ומכירת עסקים

קיימת אפשרות שלישית שאנו מציעים: רכישות ומיזוגים של חברות. במצב שבו קיימות שתי חבריות סינרגטיות שפעילותן דומה זו לזו, אנו נביא למיזוג בין השתיים וכך נוביל להגדלת הרווח ולצמצום העלויות (1+1=3). לדוגמא; עבור רשת המבורגרים מוכרת אשר כללה מבנה הוצאות רחב (מטה תפעול, רו"ח, הנהלת חשבונות, מנכ"ל, סמנכ"ל אנשי רכש ועוד), ביצענו הערכת שווי עסק והחלטנו על מיזוג עם רשת המבורגרים נוספת וקטנה יותר. כתוצאה מהמיזוג, הרווחיות גדלה ללא גידול משמעותי בהוצאות.

לסיכום, חברת 1:1 מתמחה במכירת עסקים, קנית עסקים, וכן רכישות ומיזוגים. יתרה מזו, אנו מתמחים בחיבור נכון בין המוכר לקונה בדיקות מקיפות בעזרת רו"ח וכן דו"ח ומצגת עסקית שבה יש את כל הנתונים הרלוונטיים כדי שתוכלו לקבל החלטה מקצועית ועניינית, משלב ההחלטה, עד להשמה בפועל ופתיחת העסק, תוך ליווי מקצועי אמין, דיסקרטי וכמובן, אחד על אחד כל הדרך אתכם עד להצלחה.

מכירת עסק – כל הטיפים שחשוב לדעת

תהליך של מכירת עסק יכול להיות תהליך מורכב אם לא יודעים כיצד לבצע אותו כמו שצריך. נכון, הפרידה מעסק שהקמתם בעשר אצבעות ועבדתם עליו לא מעט יכולה להיות מאוד מורכבת ולא פשוטה גם מהבחינה הנפשית, אך בעזרת שיטות הפעולה הנכונות תוכלו לבצע את העסקה על הצד הטוב ביותר. על מנת לעזור לכם, אנחנו ב" אחד על אחד " הכנו מדריך קצר שמכיל בתוכו כמה טיפים שיכולים לסייע לכל מי שרוצה לבצע מכירה של עסק.

מכירת עסק טובה היא מכירה שאתם באים אליה הכי מוכנים שאפשר

הטעות הראשונה של בעלי עסקים רבים היא הגעה לעסקה מבלי שהם יודעים את כל המידע החשוב לגבי העסק שלהם. עוד לפני שאתם מעמידים את העסק שלכם למכירה, השקיעו זמן באיסוף נתונים חשובים כמו סקר שוק מקיף, תזרימי הכנסות והוצאות שוטפים, ביצוע הערכת שווי העסק ועוד.

הודיעו לגורמים הממשלתיים הרלוונטיים

זוהי נקודה שבעלי עסקים רבים לא מודעים אליה והיא יכולה להוביל אתכם לבעיות לא קטנות. כשאתם מחליטים על ביצוע מכירה של העסק שלכם, עליכם להודיע על כך לרשויות המס ורשם השותפויות הארצי. חיפוש קטן באינטרנט יוביל אתכם אל כל הטפסים הרלוונטיים.

השקיעו בפלטפורמות הפרסום

אחרי שביצעתם את כל ההכנות החשובות, הגיע הזמן לפרסם את המכירה. הקפידו לפרסם את המכירה במקומות בהם מסתובבים קונים פוטנציאליים רצויים. אל תפסלו מהר את הרשתות החברתיות והקפידו לפרסם את המכירה גם שם. וודאו שפלטפורמות הפרסום מתאימות לעסק שלכם.

אל תפחדו להיעזר באנשי מקצוע

תהליך מכירת עסק יכול להיות מאוד מבלבל, במיוחד אם לא ביצעתם מכירה כזו בעבר. אין שום בושה בלהיעזר בבעלי מקצוע אמיניים ובעלי ניסיון שיוכלו לעזור לכם לבצע את המכירה המשתלמת ביותר עבורכם. תוכלו להיעזר במתווכים, חברות נדל"ן שונות ועוד.

אנחנו מקווים שלפחות אחד מהטיפים ששיתפנו אתכם לגבי תהליך מכירת עסק ישמש אתכם גם בזמן הרכישה עצמה. אם אתם עדיין מרגישים שאתם צריכים עזרה יותר צמודה ומקצועית, אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר.