נדל"ן מסחרי

עם הגידול בביקוש לשטחי מסחר בשנים האחרונות, גדלו גם ההשקעות בתחום של נדל"ן מסחרי. רבים מתעניינים בתחום ומתלבטים אם להשקיע בנדל"ן מסחרי או נדל"ן למגורים. במיוחד כי התשואה בנדל"ן המסחרי היא גבוהה יותר מאשר התשואה בהשקעה בדירה. אך האם זה מספיק כדי להשקיע דווקא בנדל"ן מסחרי?
במאמר זה נעשה סדר בתחום לטובת משקיעים פוטנציאליים.

מהו נדל"ן מסחרי?

נדל"ן מסחרי, או בשמו האחר נדל"ן עסקי, הוא שימוש בקרקע או בבניינים לצורך השקעה והכנסה. נדל"ן זה לא מיועד למגורים או לשטחי ציבור.
בתוך נדל"ן מסחרי נמכרות סחורות ללקוחות לצורכי רווח. ניתן לכלול בתוך זה חנויות קמעונאיות, מחסנים, בתי מלון, בנייני משרדים, משרדים בודדים, קניונים ומרכזים מסחריים, חניונים, מרכזים רפואיים, מתחמים לוגיסטיים, תחנות דלק ומבנים תעשייתיים.
המשותף לכל אלה הוא היכולת לייצר הכנסות באמצעות שכירות או רווח הוני. היזם, שהוא בדרך כלל עסק או תאגיד, רוכש את הנדל"ן המסחרי כדי לממש פרויקטים עתידיים, או כדי להשכיר אותו.

האם כדאי להשקיע בנדל"ן מסחרי או בדירה?

התשואה המתקבלת בנדל"ן מסחרי היא אכן גבוהה הרבה יותר מאשר התשואה בהשקעה בנדל"ן למגורים. זה אומר שתשואה בנדל"ן מסחרי יכולה להגיע ל-8%-10% בשנה, לעומת 3%-4% בשנה במקרה של השקעה בנדל"ן למגורים.
מעבר לתשואה השוטפת, ניתן להרוויח גם רווחי הון במכירה או במימוש. כלומר, ניתן למכור את הנכס מאוחר יותר כנכס מניב במחיר גבוה יותר ממה ששילמו עליו בעת הרכישה.
יחד עם זאת, יש עוד כמה אתגרים שצריך להתייחס אליהם כשרוכשים נדל"ן למטרות מסחריות. ראשית, העסקאות במקרים אלה נוטות להיות מורכבות וארוכות יותר. שנית, תחזוקת הנכס המסחרי היא גבוהה יותר. שלישית, הסיכון והתנודתיות גבוהים יותר מאשר בנדל"ן למגורים, כי צריך להסתמך על ההצלחה הכלכלית של השוכר. רביעית, מיסים. צריך לשלם מס הכנסה במקרה של הכנסות מהשכרה של נכס מסחרי. בנוסף, במקרה בו הנכס לא נמכר והוא נותר ריק, צריך לשלם ארנונה. חמישית, מחירי נכסים מסחריים לא עולים באותו קצב של נכסים פרטיים.

נכסים מסחריים – אתגר עם פוטנציאל

נדל"ן מסחרי הוא תחום לא פשוט. צריך להכיר אותו היטב, את האתגרים ואת הפוטנציאל שלו, כדי להצליח ולהרוויח ממנו. מומלץ לחקור ולהתייעץ עם מומחים לתחום, עם הרבה ניסיון, לפני שמחליטים להשקיע.

דברו איתנו

אנו זמינים לכל שאלה, במידה ואתם רוצים שנחזור אליכם בקשר להזמנות עסקית יש למלא את מספר המודעה בטופס.

דילוג לתוכן