הערכת שווי עסקהערכת שווי עסק יכולה להתבסס על שיטות הערכה שונות, כמו למשל ניתוח של חברות דומות בתעשייה, על פי עסקאות תקדימיות או על פי מודלים קיימים שונים. הערכת שווי זו משמשת למגוון סיבות וסיטואציות כמו לפני השקעה, קביעת וחלוקת מניות, לשם פיתוח תאגידי, מיזוגים ורכישות (M&A), רכישות ממונפות (LBO) ועוד.

ישנם יתרונות וחסרונות לכל אחת מהגישות להערכת השווי. הגישה שמתבססת על הערכת נכסים למשל תהיה טובה עבור תאגידים שבהם כל הנכסים נמצאים בבעלות החברה וייכללו במכירה. אבל, עבור עסק קטן בעל מנהל יחיד, גישה זו יכולה להרע לו מכיוון שחלק מהנכסים יידרשו להיחשב כאישיים.

למה הערכת שווי עסק היא כה סבוכה?

השאלה שנשאלת על ידי רבים מהיזמים או העובדים היא איך נעשית הערכת שווי עסק ונלקחים בחשבון גורמים כמו זמן, מאמץ והתשוקה שהושקעה בבניית העסק? כמובן ששאלה זו היא רלבנטית יותר לעסקים קטנים אשר נראה לכאורה קשה ומסובך להעריך באופן אובייקטיבי כמה שווה המיזם לאחר השקעה של כל כך הרבה עבודה במהלך השנים. זה המקום שבו החישובים לגבי הערכת שווי עסק, המטופלים באופן אידיאלי על ידי מומחה צד שלישי, יכולים לשחק תפקיד. הערכות שווי עסקיות משמשות למיזוגים, רכישות, לצורכי מס ועוד.

הגורמים אשר נלקחים בחשבון בעת הערכת שווי עסק

באופן כללי, תהליך הערכת השווי מנתח את כל ההיבטים של העסק, לרבות הנהלת החברה, מבנה ההון, הרווחים העתידיים ושווי השוק של נכסיה. בארצות הברית, הערכות שווי עסקיות מבוצעות בדרך כלל על ידי איש מקצוע בעל הסמכה להערכת שווי עסקית, כאשר הסמכה זו, מוענקת על ידי המכון האמריקאי לרואי חשבון.

אם אתם פשוט מחפשים לקבל מושג בסיסי על הערכת שווי עסק תוכלו לבצע הערכה גסה, אשר תתבסס על הרווחים שלכם לפני מס, ולפני ריבית. לאחר מכן, יש להוסיף בחזרה את כל הרכישות שאינן חיוניות לתפעול, כמו כלי רכב או נסיעות, שצריכות להיות מדווחות כהוצאות עסקיות.

לשם הערכה מדויקת ומקצועית יותר, אל תהססו לפנות אלינו, אחד על אחד, כדי שנעניק לכם את מלוא התשובות באופן מותאם ואישי.

איך מבצעים הערכת שווי עסק?

הערכת שווי עסק הוא תהליך בו נקבע הערך הכלכלי של עסק שלם או יחידה בחברה מסוימת. הערכת שווי עסקית יכולה לשמש לקביעת השווי ההוגן של עסק ממגוון סיבות, לרבות שווי מכירה, הקמת בעלות לשותפים, מיסוי ואפילו לשם הערכת תשלומים בהליכי גירושין. הבעלים או היזמים יידרשו לפנות למעריכים עסקיים מקצועיים לצורך הערכה אובייקטיבית של שווי העסק, מכיוון שיש צורך בגוף חיצוני החף מכל אינטרסים.

מה כוללת הערכת שווי עסקי?

הנושא של הערכת שווי עסקי נדון לעתים קרובות כאשר יש צורך במימון תאגידי, או כאשר חברה מעוניינת למכור את כל פעילותה או חלק ממנה או מעוניינת להתמזג או לרכוש חברה אחרת. הערכת שווי של עסק היא תהליך של קביעת השווי הנוכחי של העסק, תוך שימוש במדדים אובייקטיביים, והערכת ההיבטים השונים של העסק. הערכת שווי עסקי עשויה לכלול ניתוח של הנהלת החברה, מבנה ההון שלה, סיכויי הרווחים העתידיים או שווי השוק של נכסיה. הכלים המשמשים להערכת השווי יכולים להשתנות בין המעריכים השונים, העסקים וסוגי העסוקה.

גישות נפוצות להערכת שווי עסקית כוללות סקירת דוחות כספיים, בניית מודלים של תזרים מזומנים והשוואות לחברות דומות. הערכת שווי חשובה גם לדיווח מס, מכיוון ששירותי מס ההכנסה יידרשו שעסק יוערך על סמך שווי השוק ההוגן שלו. חלק מאירועי המס הקשורים לחברה או לעסק כגון מכירה, רכישה או חלוקת מניות יחויבו במס בהתאם להערכת השווי.

בחירת הגוף שייבצע הערכת שווי עסקי

אצלנו באחד על אחד, נוכל להתאים את שיטת וסגנון הערכות השווי העסקיות שלנו לצרכים הספציפיים של הלקוח ולמטרת ההתקשרות. לאחר ביצוע התאמה זו, נוכל לספק עבורך דוח הערכת שווי אשר יספק סקירה כללית של החברה והאווירה העיסקית בה היא מתקיימת, מניעי הערך ותיאור מתווה הניתוח שבוצע עם ההנחות שהוצבו. כמו כן נפרט ונתמוך במסקנה הסופית שלנו אשר תכלול את הערכת השווי. ניתוח הערכת שווי נכון ודו"ח בר הגנה, יוכלו לשמש אתכם לצרכיכם השונים, כמו גם לשמש כראייה משפטית.

כבעלי ניסיון רב בתחום זה, חברת אחד על אחד תספק עבורכם את הידע המקצועי ותענה על כל שאלותיכם בנושא זה.