הערכת שווי עסק

עסקים הולכים ביחד עם מספרים. התוצאות הכי חשובות, הרווחיות של עסק, נקראות בדרך כלל "השורה התחתונה". אבל כדי להבין עד כמה עסק באמת שווה, במונחי כסף, צריך לדעת הרבה יותר מזה. נסביר מי צריך הערכת שווי עסק ולמה.

כניסת שותפים ומשקיעים

כאשר עסק פעיל רוצה להכניס שותפים או משקיעים, נדרשת הערכת שווי עסק. הערכת השווי יכולה לקבוע כמה כסף צפוי להחליף ידיים במהלך העסקה. הבעלים הקיים צריך לוותר על אחוז מסוים של בעלות, לטובת השותף או המשקיע. יועצים עסקיים שמתמחים בביצוע הערכות שווי עסק יודעו לומר כמה העסק באמת שווה.

רכישת עסקים פעילים

איש עסקים או יזם שרוצה לקנות עסק לא יכול למצוא מחירון לעסקים. עסק זה לא רכב או דירה. אין דבר כזה, שמאי לעסקים, מפני שעסק שווה הרבה יותר ממבנה החנות או מבנה המפעל. הערכת שווי מתבססת על חישובים פיננסיים וכלכליים. יש להתבסס על דוחות כספיים שאושרו על ידי רואה חשבון ולעיתים על דוחות מס מהשנה או מהשנים האחרונות. הערכות שווי נדרשות לכל איש עסקים או יזם שרוצה לקנות עסק פעיל וצריך לקבל מענה על השאלה – כמה לשלם.

הערכת שווי עסק עבור מיזוגים ורכישות

בעולם העסקי, תאגידים לא מגיעים למעמדם בין לילה. חברות גדולות מתחזקות כאשר הן מצליחות למזג יחידות רווח או מפעלים של חברות קטנות יותר. לפני ביצוע מהלך של מיזוג או רכישה נדרשת תמיד הערכת שווי מוקפדת. בהערכת השווי בודקים את מגזרי הפעילות, בודקים מהו נתח השוק של כל מפעל או יחידת רווח. מושג מפתח לא פחות חשוב הוא המוניטין. עסק בעל מוניטין מאוד חזק יקבל הערכת שווי גבוהה בהתאם.
אם אתם יזמים או משקיעים, אם אתם רוצים לקנות עסק או להשקיע בעסקים, אל תוותרו על ביצוע הערכת שווי עסק מבעוד מועד. אחרי חתימת הסכם, אתם לא רוצים למצוא את עצמכם במצב שבו שילמתם יותר מדי, עבור פחות מכפי שרציתם. פתרונות לעסקים וליזמים – פנו לחברת אחד על אחד ותצליחו.